Çocuğunuzda inek sütü alerjisi varsa tedavisi yapılmamışsa, bu durum başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sağlık sorunları çocuğunuzun hayatını etkileyebilir ya da çok ciddi sorunlarda hayati risk taşıyabilmektedir. Bu nedenle inek sütü alerjisinin tedavisi önemsenmeli, göz ardı edilmemelidir. İnek sütü alerjisi tedavi edilmediğinde meydana gelebilecek sağlık sorunlarını şöyle sıralayabiliriz; Büyüme gelime geriliğine neden olabilir:

-İnek sütü alerjisine bağlı kusma, ishal, emmede azalma görülerek beslenme sorunları ve bunun sonucu da kilo alımında yetersizlik ve büyüme gelişmede yetersizliğe neden olabilmektedir.

-Atopik dermatit(Egzama) gelişebilir: Çocuğunuzdaki inek sütü alerjisi tedavi edilmediğinde atopik dermatit/egzama’ya neden olabilmektedir. Çünkü atopik dermatite neden olan alerjenler çoğunlukla besin alerjenleridir.

-Anafilaksi gelişebilir: Çocuğunuzun inek sütü alerjisi belirtiler başladıktan sonra en kısa sürede teşhis edilmezse, alerjik olduğu inek sütü içeren besinleri yediğinde anafilaksi olarak adlandırılan şok durumu meydana gelebilir. Anafilaksi ciddi risk taşıyan, hayati tehlikeye neden olabilecek bir reaksiyondur.

-İnek sütü alerjisi tedavi edilmediğinde düzelmeyen pişikler, kabızlık, reflü huzursuzluk, uyku problemlerine neden olarak çocukların hayat kalitelerini etkileyebilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir