Alerjik konjonktivit teşhisi laboratuvar tetkikleri ile konulmaz, fakat hem teşhis için hem de hastalığın doğru izlemi ve tedavisi için tetkikler çok önemlidir. Alerjik konjonktiviti olan hastalarda alerji testleri çok önemlidir! Çünkü hastalığın tedavi ve izleminin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için, hastanın herhangi bir alerjene duyarlı olup olmadığının saptanması gerekmektedir. Eğer bir alerjen duyarlılığı saptanırsa, o alerjenden uzaklaşmak için önlemler alınmalı, ilaçlar ona göre düzenlenmelidir.

Korunma ve ilaç tedavisine rağmen bulgular kontrol altına alınamaz ise, duyarlı olduğu alerjene karşı immünoterapi (alerji aşısı) yapılabilir. Hastanın alerjisi, kandan veya deri testi ile saptanabilir. Fakat deri testi daha duyarlı ve güvenilirdir. Hem daha ekonomik hem de daha hızlı sonuç vermektedir. Yapıldıktan 20 dk sonra sonuç alınmaktadır. Alerjik konjonktivit için, deriden alerji testlerinin 3 yaşından sonra yapılması daha uygundur. Çünkü solunum alerjenleri genellikle o yaşlardan sonra duyarlılık oluşturmaktadır. Fakat akar duyarlılığından şüpheleniliyor ise daha küçük yaşta da değerlendirilebilir.

Alerji testleri, teşhiste ve tedavide çok önemli olduğu için 18 yaşına kadar olan çocuklarda çocuk alerji uzmanları, 18 yaşından büyüklerde yetişkin alerji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Ayrıca immünoterapi (alerji aşısı) kararınında mutlaka alerji uzmanları tarafından verilmesi gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir