Alerjik astım tedavisinde eğer hastanın etkili korunma ve ilaç tedavisine rağmen bulguları kontrol altına alınamazsa alerji aşısı, bu konuda deneyimli bir çocuk alerji uzmanı tarafından uygun şekilde yapılırsa çocuklarda etkili bir tedavidir. İmmünoterapi, astıma neden olan alerjik maddenin vücuda küçük dozlarda belirli aralarla verilerek vücudun immun sisteminin alerjiye karşı direncinin artırılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Alerji aşıları, dil altı ve cilt altı enjeksiyon aşısı olmak üzere iki tiptir. Dilaltı aşısı 3 yaşından sonra, cilt altı enjeksiyon aşıları ise 5 yaşından sonra uygulanabilir. Dilaltı aşılarının yan etkileri daha azken, cilt altı enjeksiyon aşıları ise daha etkili bulunmuştur. Alerji aşı tedavisi astım bulgularını azaltmakta veya tamamen ortadan kaldırmaktadır. Buna bağlı olarak ilaç gereksinimi de azalmakta, hatta bazı hastalarda ortadan kalkmaktadır. Sonuç olarak hayat kalitesi artmaktadır.

Alerji aşılarında sadece uygun konsantrasyonlarda hastanın duyarlı olduğu alerjen bulunmaktadır. Özellikle çok fazla alerjisi olan hastalarda gerçek alerjileirn tespiti ve çapraz reaksiyon yapan nedenlerin ayırt edilmesi için bileşene dayalı alerji testi yani moleküler alerji testi yapılabilmetedir. Bu testle alerji aşısı daha etkili bir şekilde seçilmesi, hastalığın ciddiyeti ve aşı süresi hakkında bilgi sağlamaktadır. Aşı süresi 3 ile 5 yıl arasında yapılmaktadır. Yapılırken bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Anafilaksi denilen sistemik reaksiyon çok nadir görülmekte, böyle durum olursa aşı sonlandırılmaktadır. Sonuç olarak alerji aşısı astımlı çocuklarda, astım belirtilerini ortadan kaldıran, ilaç ihtiyacını ortadan kaldıran ve hayat kalitesini artıran önemli ve etkili bir tedavi yöntemidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir